Microsemi Commercial Components 1.5KE8.2CAE3/TR13
1.5KE8.2CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE8.2CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE8.2CAE3/TR13.pdf
Availability of 1.5KE8.2CAE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE8.2CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE8.2CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1.5KE8.2CAE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.02V
Voltage - Breakdown (Min)7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)124A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageCASE-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE8.2CAE3/TR13
Related Links1.5KE8.2, 1.5KE8.2CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1.5KE8.2CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 1.5KE8.2CAE3/TR13
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OSC TCXO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 24V 125MA OUT datasheet.pdf