Diodes Incorporated 1.5KE82CA-B
1.5KE82CA-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE82CA-B
Brief Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE82CA-B.pdf
Availability of 1.5KE82CA-B
QUANTITY
1.5KE82CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE82CA-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE82CA-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70.1V
Voltage - Breakdown (Min)77.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE82CA-B
Related Links1.5KE, 1.5KE82CA-B Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE82CA-B Details Description
Related parts for 1.5KE82CA-B
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 0.5A TO92 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 104VC SMA datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.26K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT PLUG datasheet.pdf
Multiformat Video Encoder Six, 11-Bit, 297 MHz DACs IC datasheet.pdf