Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE82CA-E3/51
1.5KE82CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE82CA-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE82CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE82CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE82CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE82CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE82CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70.1V
Voltage - Breakdown (Min)77.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE82CA-E3/51
Related Links1.5KE82, 1.5KE82CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE82CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE82CA-E3/51
RES 1.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LOCKOUT H-SEC 1.5"JAW W/TBS 12PC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 8CH RR OUT 16LLP datasheet.pdf
LED WHITE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
KPT 30C 29#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf