Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE9.1C-E3/73
1.5KE9.1C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE9.1C-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE9.1C-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE9.1C-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE9.1C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE9.1C-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE9.1C-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.37V
Voltage - Breakdown (Min)8.19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)109A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE9.1C-E3/73
Related Links1.5KE9., 1.5KE9.1C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE9.1C-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE9.1C-E3/73
CONN HEADER RT/A .100 8POS 30AU datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
CER RESONATOR 20MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
PHOTODIODE 950NM W/FILTER SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CUTTING PLATE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.2A SYNC datasheet.pdf