Littelfuse 1.5KE91A-B
1.5KE91A-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE91A-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE91A-B.pdf
Availability of 1.5KE91A-B
QUANTITY
1.5KE91A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE91A-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE91A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown (Min)86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE91A-B
Related Links1.5KE, 1.5KE91A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE91A-B Details Description
Related parts for 1.5KE91A-B
CONN SOCKET RCPT .018-.021 30AU datasheet.pdf
TERMINAL LOCKWASHER LUG #8 datasheet.pdf
CABLE LVC/SE 8DSUB 68HP 1.25M datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC 1.5KE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.62MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS OS 1.5KW 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT GRN 0.56" CA datasheet.pdf