Diodes Incorporated 1.5KE91CA-T
1.5KE91CA-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE91CA-T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE91CA-T.pdf
Availability of 1.5KE91CA-T
QUANTITY
1.5KE91CA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE91CA-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE91CA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown (Min)86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE91CA-T
Related Links1.5KE, 1.5KE91CA-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE91CA-T Details Description
Related parts for 1.5KE91CA-T
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BATTERY PACK 8.4V 1200 MAH NICAD datasheet.pdf
IC FPGA 1126 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
IC AMP LIMIT 200MBPS 20-TQFN datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-QFN datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOLE PLUG RIGID BLACK 1.25" HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 45MA 24 OHM SMD datasheet.pdf