Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE91CHE3/54
1.5KE91CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE91CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 73.7VWM 131VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE91CHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE91CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE91CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE91CHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE91CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)73.7V
Voltage - Breakdown (Min)81.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp131V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE91CHE3/54
Related Links1.5KE91, 1.5KE91CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE91CHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE91CHE3/54
PLUG-IN BASE STD I/O MODULES datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 6A 800V GBPC6 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN SCKT 14POS DELTA W/O INS datasheet.pdf
MODULE DDR 256MB 240-DIMM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 10W datasheet.pdf