Diodes Incorporated 1.5KE9V1CA-B
1.5KE9V1CA-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE9V1CA-B
Brief Description
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE9V1CA-B.pdf
Availability of 1.5KE9V1CA-B
QUANTITY
1.5KE9V1CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE9V1CA-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE9V1CA-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.78V
Voltage - Breakdown (Min)8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)112A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE9V1CA-B
Related Links1.5KE9, 1.5KE9V1CA-B Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE9V1CA-B Details Description
Related parts for 1.5KE9V1CA-B
CONVERTER DC-DC 15V 2A 48VIN HRZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 215 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT 5A 250V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf