Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC10CA-E3/57T
1.5SMC10CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC10CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC10CA-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC10CA-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC10CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC10CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC10CA-E3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)103A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC10CA-E3/57T
Related Links1.5SMC10, 1.5SMC10CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC10CA-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC10CA-E3/57T
IC TRANSCVR BIDIR 16BIT 54FBGA datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48TLLGA datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 2.5V ST SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 800V 10A KBU datasheet.pdf
SGE-225-2-2020 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
PWR MOSFET RF N-CH 150V TO-247AD datasheet.pdf
MICRO 9C S 6" WHT JACKS datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf