Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC11A-M3/57T
1.5SMC11A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC11A-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC11A-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC11A-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC11A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC11A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC11A-M3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.4V
Voltage - Breakdown (Min)10.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)96.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC11A-M3/57T
Related Links1.5SMC11, 1.5SMC11A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC11A-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC11A-M3/57T
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SYNCFIFO 1024X18X2 128-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 3A datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
MINI COAX PCRAIGHT 6PAK4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf