Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC11AHE3/9AT
1.5SMC11AHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC11AHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC11AHE3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC11AHE3/9AT
QUANTITY
1.5SMC11AHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC11AHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC11AHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.4V
Voltage - Breakdown (Min)10.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)96.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC11AHE3/9AT
Related Links1.5SMC11, 1.5SMC11AHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC11AHE3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC11AHE3/9AT
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC CLK GEN GIG ETH LVDS 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 220UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 5% 250VAC datasheet.pdf