Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC12CA-E3/57T
1.5SMC12CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC12CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC12CA-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC12CA-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC12CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC12CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC12CA-E3/57T
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)89.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC12CA-E3/57T
Related Links1.5SMC12, 1.5SMC12CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC12CA-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC12CA-E3/57T
IC DETECTOR VOLT 4.6V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS LP 28-SOIC datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CAVITY PLUG 2.5MM SYST datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE ELP 3.4UH N92 datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 104POS INLINE SKT datasheet.pdf