Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC12CAHE3/57T
1.5SMC12CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC12CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC12CAHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC12CAHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC12CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC12CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC12CAHE3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)89.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC12CAHE3/57T
Related Links1.5SMC12, 1.5SMC12CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC12CAHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC12CAHE3/57T
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf