Littelfuse 1.5SMC130CA
1.5SMC130CA picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC130CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 111VWM 179VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC130CA.pdf
Availability of 1.5SMC130CA
QUANTITY
1.5SMC130CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC130CA
Internal Part NumberEIS-1.5SMC130CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)111V
Voltage - Breakdown (Min)124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC130CA
Related Links1.5SM, 1.5SMC130CA Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC130CA Details Description
Related parts for 1.5SMC130CA
CONN FFC TOP 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 5MA 5VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN .156 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
3PORT MOD DATA SPLTTR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf