Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC13A-E3/9AT
1.5SMC13A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC13A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC13A-E3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC13A-E3/9AT
QUANTITY
1.5SMC13A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC13A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC13A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11.1V
Voltage - Breakdown (Min)12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC13A-E3/9AT
Related Links1.5SMC13, 1.5SMC13A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC13A-E3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC13A-E3/9AT
TERM BLOCK HDR 17POS 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
17P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX 32KB 263K FLASH 63LGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 25POS datasheet.pdf