Littelfuse 1.5SMC150
1.5SMC150 picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC150
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 128VWM 217.35VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC150.pdf
Availability of 1.5SMC150
QUANTITY
1.5SMC150 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC150
Internal Part NumberEIS-1.5SMC150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)128V
Voltage - Breakdown (Min)135.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp217.35V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC150
Related Links1.5S, 1.5SMC150 Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC150 Details Description
Related parts for 1.5SMC150
BOX ABS GRAY 5.1"L X 1.6"W datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH FULL BRIDGE SP1 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT523 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
GK NICU PTAF TPE HB REC datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 652BGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW PR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1.28MB FLASH 337BGA datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf