Littelfuse 1.5SMC16CA
1.5SMC16CA picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC16CA
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC16CA.pdf
Availability of 1.5SMC16CA
QUANTITY
1.5SMC16CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC16CA
Internal Part NumberEIS-1.5SMC16CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)67.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC16CA
Related Links1.5SM, 1.5SMC16CA Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC16CA Details Description
Related parts for 1.5SMC16CA
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO DDR BUS 3A 16-ETSSOP datasheet.pdf
CONN PCB 20POS TIN datasheet.pdf
BAG SHLD METAL-IN 16X18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
MINI IRON HOLDER ESD SAFE datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 2.72A (Switch) eSIP-7C datasheet.pdf