Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC170A-M3/57T
1.5SMC170A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC170A-M3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 145VWM 234VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC170A-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC170A-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC170A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC170A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC170A-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)145V
Voltage - Breakdown (Min)162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC170A-M3/57T
Related Links1.5SMC17, 1.5SMC170A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC170A-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC170A-M3/57T
FLEX CABLE - AFG02A/AF02/AFE02T datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SOT-1123 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
ASSY,RECEPT,EUROCARD,TYPE R datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf