Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC170CAHE3/57T
1.5SMC170CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC170CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 145VWM 234VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC170CAHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC170CAHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC170CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC170CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC170CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)145V
Voltage - Breakdown (Min)162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC170CAHE3/57T
1.5SMC170CAHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC170CAHE3/57T
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16QFN datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V SC 2700MAH NIMH datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC XLATOR 1BIT NONINV DUAL 6UDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 64MM datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM DRK BGE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 34POS datasheet.pdf