Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC180CA-E3/57T
1.5SMC180CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC180CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC180CA-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC180CA-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC180CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC180CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC180CA-E3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)154V
Voltage - Breakdown (Min)171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC180CA-E3/57T
1.5SMC180CA-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC180CA-E3/57T
CONN EDGECARD EXTEND 12POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
AML52 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 45POS .050 THRUHL datasheet.pdf
42U 4-POST OPEN FRAME RACK CABIN datasheet.pdf
RES SMD 4.17K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf