Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC18A-E3/9AT
1.5SMC18A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC18A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC18A-E3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC18A-E3/9AT
QUANTITY
1.5SMC18A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC18A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC18A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)59.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC18A-E3/9AT
Related Links1.5SMC18, 1.5SMC18A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC18A-E3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC18A-E3/9AT
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V +/-12V 40W datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 5CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 163MA 7.5 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 505MA 970 MOHM datasheet.pdf
330UF 35V 10X16 datasheet.pdf