Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC18CA-M3/57T
1.5SMC18CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC18CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC18CA-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC18CA-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC18CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC18CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC18CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)59.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC18CA-M3/57T
Related Links1.5SMC18, 1.5SMC18CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC18CA-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC18CA-M3/57T
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf