Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC200A-E3/57T
1.5SMC200A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC200A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC200A-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC200A-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC200A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC200A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC200A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)171V
Voltage - Breakdown (Min)190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC200A-E3/57T
Related Links1.5SMC20, 1.5SMC200A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC200A-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC200A-E3/57T
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ARM9 MCU USB OTG 180TFBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SKT datasheet.pdf