Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC20AHE3/57T
1.5SMC20AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC20AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC20AHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC20AHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC20AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC20AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC20AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17.1V
Voltage - Breakdown (Min)19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC20AHE3/57T
Related Links1.5SMC20, 1.5SMC20AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC20AHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC20AHE3/57T
IC DIFF RCVR HS 16-CH 64-TSSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
FLANGE ABS 1.0X4.5X0.1 BLACK datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf