Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC220CA-M3/57T
1.5SMC220CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC220CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 185VWM 328VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC220CA-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC220CA-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC220CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC220CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC220CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)185V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC220CA-M3/57T
1.5SMC220CA-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC220CA-M3/57T
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 40PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT.5E 1M YELLOW datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD datasheet.pdf