Littelfuse 1.5SMC22C
1.5SMC22C picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC22C
Brief Description
TVS DIODE 18.8VWM 32.13VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC22C.pdf
Availability of 1.5SMC22C
QUANTITY
1.5SMC22C Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC22C
Internal Part NumberEIS-1.5SMC22C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18.8V
Voltage - Breakdown (Min)19.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.13V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)49.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC22C
Related Links1.5S, 1.5SMC22C Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC22C Details Description
Related parts for 1.5SMC22C
MOSFET 2N-CH 20V 2.9A 8MLP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 21000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf