Littelfuse 1.5SMC250C
1.5SMC250C picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC250C
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 214VWM 361.2VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC250C.pdf
Availability of 1.5SMC250C
QUANTITY
1.5SMC250C Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC250C
Internal Part NumberEIS-1.5SMC250C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
Voltage - Breakdown (Min)225V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp361.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC250C
Related Links1.5SM, 1.5SMC250C Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC250C Details Description
Related parts for 1.5SMC250C
CONN RING 16-22 AWG #1/2 SOLIS datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FPGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf