Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC27A-M3/57T
1.5SMC27A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC27A-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC27A-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC27A-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC27A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC27A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC27A-M3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)23.1V
Voltage - Breakdown (Min)25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp37.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)40A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC27A-M3/57T
Related Links1.5SMC27, 1.5SMC27A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC27A-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC27A-M3/57T
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.1A 124 MOHM SMD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
COPPER LUG GRD 2HOLE 3/8" #6AWG datasheet.pdf
VARISTOR 47V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf