Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC300A-E3/9AT
1.5SMC300A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC300A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC300A-E3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC300A-E3/9AT
QUANTITY
1.5SMC300A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC300A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC300A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)256V
Voltage - Breakdown (Min)285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC300A-E3/9AT
Related Links1.5SMC30, 1.5SMC300A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC300A-E3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC300A-E3/9AT
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN FERRULE STEPPED DB9/15/25 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC50S/AE50G/CPC50S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS 100PSI 14MM M10-1.25 FEM 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 75.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 8W datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf