Littelfuse 1.5SMC36A
1.5SMC36A picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC36A
Brief Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC36A.pdf
Availability of 1.5SMC36A
QUANTITY
1.5SMC36A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC36A
Internal Part NumberEIS-1.5SMC36A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30.8V
Voltage - Breakdown (Min)34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC36A
Related Links1.5S, 1.5SMC36A Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC36A Details Description
Related parts for 1.5SMC36A
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/04/180G 3.2 BK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 16.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
5811405 datasheet.pdf
ACTIVE INTRNL ANT 1575.42MHZ GPS datasheet.pdf