Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC36CAHE3/9AT
1.5SMC36CAHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC36CAHE3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC36CAHE3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC36CAHE3/9AT
QUANTITY
1.5SMC36CAHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC36CAHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC36CAHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30.8V
Voltage - Breakdown (Min)34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC36CAHE3/9AT
Related Links1.5SMC36, 1.5SMC36CAHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC36CAHE3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC36CAHE3/9AT
CAP CER 0.047UF 6.3V Y5V 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 12" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SC/UPC JPR SM 3.0MM RSR 1M datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W SMB datasheet.pdf
KONTAKTBUCHSE 3,5MM datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf