Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC440A-M3/57T
1.5SMC440A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC440A-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 376VWM 602VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC440A-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC440A-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC440A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC440A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC440A-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)376V
Voltage - Breakdown (Min)418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp602V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC440A-M3/57T
Related Links1.5SMC44, 1.5SMC440A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC440A-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC440A-M3/57T
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4.2A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 7POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SAR I2C 8VSSOP datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
RES 1.56 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf