Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC47CA-E3/57T
1.5SMC47CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC47CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC47CA-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC47CA-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC47CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC47CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC47CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40.2V
Voltage - Breakdown (Min)44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC47CA-E3/57T
Related Links1.5SMC47, 1.5SMC47CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC47CA-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC47CA-E3/57T
IDC CABLE-ASS10A/ AE10G / APR10A datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HOLDER WITH LED 3MM SGL RED datasheet.pdf
ARRESTER 2 PHASE DIN RAIL datasheet.pdf
IP CORE 2D EDGE DETECTOR ECP2M datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD TXRX 24XSTREAM 50MW ANT IND datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf