Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC480A-E3/57T
1.5SMC480A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC480A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 408VWM 658VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC480A-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC480A-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC480A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC480A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC480A-E3/57T
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)408V
Voltage - Breakdown (Min)456V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp658V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.28A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC480A-E3/57T
Related Links1.5SMC48, 1.5SMC480A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC480A-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC480A-E3/57T
IC VOLTAGE SUPERVISOR SC-70-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.25 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC40S/AE40G/CCE40S datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.20 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
750 TB SPR CLA W/L 1WIRE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf