Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC51A-M3/9AT
1.5SMC51A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC51A-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC51A-M3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC51A-M3/9AT
QUANTITY
1.5SMC51A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC51A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC51A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43.6V
Voltage - Breakdown (Min)48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC51A-M3/9AT
Related Links1.5SMC51, 1.5SMC51A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC51A-M3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC51A-M3/9AT
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 50MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
RES 0.665 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 3.3VOUT 49.5W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 620MA 300 MOHM datasheet.pdf