Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC51CAHE3/9AT
1.5SMC51CAHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC51CAHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC51CAHE3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC51CAHE3/9AT
QUANTITY
1.5SMC51CAHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC51CAHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC51CAHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43.6V
Voltage - Breakdown (Min)48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC51CAHE3/9AT
Related Links1.5SMC51, 1.5SMC51CAHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC51CAHE3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC51CAHE3/9AT
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1.3K OHM 2% AXL datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL PROCESS REL/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/2AN/QV/3 datasheet.pdf
DEV BUNDLE LV MOTOR CONTROL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 150A 8SOP datasheet.pdf