Littelfuse 1.5SMC540CA
1.5SMC540CA picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC540CA
Brief Description
TVS DIODE 486VWM 740VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC540CA.pdf
Availability of 1.5SMC540CA
QUANTITY
1.5SMC540CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC540CA
Internal Part NumberEIS-1.5SMC540CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)486V
Voltage - Breakdown (Min)513V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp740V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC540CA
Related Links1.5SM, 1.5SMC540CA Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC540CA Details Description
Related parts for 1.5SMC540CA
FIXED IND 47UH 100MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 20W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE TRIPLE SZ24B M25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf