Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC6.8CAHE3/57T
1.5SMC6.8CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC6.8CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC6.8CAHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC6.8CAHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC6.8CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC6.8CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC6.8CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown (Min)6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)143A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC6.8CAHE3/57T
1.5SMC6.8CAHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC6.8CAHE3/57T
IDC CABLE- AKR50G/ AE50M / AKR50 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VINYL 3LAYER BLUE .125 36X50' datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L6928Q1 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 576 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
110 BLCK CBL TROUGH W/LEGS datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf