Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC62AHE3/57T
1.5SMC62AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC62AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC62AHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC62AHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC62AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC62AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC62AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC62AHE3/57T
Related Links1.5SMC62, 1.5SMC62AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC62AHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC62AHE3/57T
CONN MMCX JACK R/A 50 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V T2H 1206 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SPDT 10.1A HINGLE SLD datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 datasheet.pdf