Littelfuse 1.5SMC75A
1.5SMC75A picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC75A
Brief Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC75A.pdf
Availability of 1.5SMC75A
QUANTITY
1.5SMC75A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC75A
Internal Part NumberEIS-1.5SMC75A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64.1V
Voltage - Breakdown (Min)71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC75A
Related Links1.5S, 1.5SMC75A Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC75A Details Description
Related parts for 1.5SMC75A
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 54BGA datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS R/A datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 18SOIC datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR SYNC 24LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf