Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC75CA-E3/57T
1.5SMC75CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC75CA-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 64.1VWM 104VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC75CA-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC75CA-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC75CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC75CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC75CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64.1V
Voltage - Breakdown (Min)71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp104V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC75CA-E3/57T
Related Links1.5SMC75, 1.5SMC75CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC75CA-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC75CA-E3/57T
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC DEMUX/DECODER UNIV 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SEC CART RET MODULE ASSM/HSCF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 706MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf