ON Semiconductor 1.5SMC91AT3G
1.5SMC91AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC91AT3G
Brief Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMC
Datasheet Download
1.5SMC91AT3G.pdf
Availability of 1.5SMC91AT3G
QUANTITY
1.5SMC91AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC91AT3G
Internal Part NumberEIS-1.5SMC91AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown (Min)86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC91AT3G
Related Links1.5SMC, 1.5SMC91AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1.5SMC91AT3G Details Description
Related parts for 1.5SMC91AT3G
JUMPER-H1507TR/A2015L/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR CPCI 133POS PRESFIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 0.21 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 10A 18W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf