Aries Electronics, Inc. 10-001.25-152FB
10-001.25-152FB picture photo
Mfg. Part Number
10-001.25-152FB
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 10POS .100 JUMPER 1.25 INC
Datasheet Download
10-001.25-152FB.pdf
Availability of 10-001.25-152FB
QUANTITY
10-001.25-152FB Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-001.25-152FB
Internal Part NumberEIS-10-001.25-152FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors10
Pitch0.100" (2.54mm)
Length1.25" (31.75mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-001.25-152FB
Related Links10-001., 10-001.25-152FB Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
10-001.25-152FB Details Description
Related parts for 10-001.25-152FB
CAP FILM 2UF 10% 400VAC SCREW datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 288 I/O 896FBGA datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC DDR1 256M 166MHZ 60BGA datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOP-8 datasheet.pdf