Amphenol Industrial 10-130495-1S
10-130495-1S picture photo
Mfg. Part Number
10-130495-1S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-130495-1S.pdf
Availability of 10-130495-1S
QUANTITY
10-130495-1S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-130495-1S
Internal Part NumberEIS-10-130495-1S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-130495-1S
Related Links10-130, 10-130495-1S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-130495-1S Details Description
Related parts for 10-130495-1S
CONN PLUG REAR 12POS UNIV-MNL II datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 19.6608MHZ TTL SMD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf