Amphenol Industrial 10-190524-20S
10-190524-20S picture photo
Mfg. Part Number
10-190524-20S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-190524-20S.pdf
Availability of 10-190524-20S
QUANTITY
10-190524-20S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-190524-20S
Internal Part NumberEIS-10-190524-20S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-190524-20S
Related Links10-190, 10-190524-20S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-190524-20S Details Description
Related parts for 10-190524-20S
CONN HEADER .100 SNGL STR 33POS datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
INSERT MALE 4+8POS+1GND SCREW datasheet.pdf
MARKER STRIP WHITE UNLABELED datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FAN CPU COOLER 90X30MM 12VDC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf