Amphenol Industrial 10-194032-1S
10-194032-1S picture photo
Mfg. Part Number
10-194032-1S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-194032-1S.pdf
Availability of 10-194032-1S
QUANTITY
10-194032-1S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-194032-1S
Internal Part NumberEIS-10-194032-1S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-22992, QWLD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert32-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-194032-1S
Related Links10-194, 10-194032-1S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-194032-1S Details Description
Related parts for 10-194032-1S
RES 27 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 4A SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf