Amphenol Industrial 10-214522-22S
10-214522-22S picture photo
Mfg. Part Number
10-214522-22S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-214522-22S.pdf
Availability of 10-214522-22S
QUANTITY
10-214522-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-214522-22S
Internal Part NumberEIS-10-214522-22S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert22-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-214522-22S
Related Links10-214, 10-214522-22S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-214522-22S Details Description
Related parts for 10-214522-22S
DIODE SCHOTTKY 30V 1A NMINIP2 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC LIU SDH SONET 2CH 128-LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO213AB datasheet.pdf
ACCESSORY BOOT CLEAR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf