Amphenol Industrial 10-214632-64S
10-214632-64S picture photo
Mfg. Part Number
10-214632-64S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 54POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-214632-64S.pdf
Availability of 10-214632-64S
QUANTITY
10-214632-64S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-214632-64S
Internal Part NumberEIS-10-214632-64S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-64
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-214632-64S
Related Links10-214, 10-214632-64S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-214632-64S Details Description
Related parts for 10-214632-64S
CONN RECEPT HOUSING 5POS NH datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 2GHZ 16QFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE CS1 I/O 3 BLOCK 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 700MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
8KB 768B RAM 20DB XCVR 42LGA datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf