Amphenol Industrial 10-214836-52S
10-214836-52S picture photo
Mfg. Part Number
10-214836-52S
Brief Description
CONN PLUG 52POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
10-214836-52S.pdf
Availability of 10-214836-52S
QUANTITY
10-214836-52S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-214836-52S
Internal Part NumberEIS-10-214836-52S
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-214836-52S
Related Links10-214, 10-214836-52S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-214836-52S Details Description
Related parts for 10-214836-52S
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE EXTENSION VGA HD15M/F 6' datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 20POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
TS PLUG TO TS PLUG datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING STRAIN RELI datasheet.pdf
IGBT 1200V 500A 1645W INT-A-PAK datasheet.pdf