Amphenol Industrial 10-214928-21S
10-214928-21S picture photo
Mfg. Part Number
10-214928-21S
Brief Description
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
10-214928-21S.pdf
Availability of 10-214928-21S
QUANTITY
10-214928-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-214928-21S
Internal Part NumberEIS-10-214928-21S
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact FinishSilver
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-214928-21S
Related Links10-214, 10-214928-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-214928-21S Details Description
Related parts for 10-214928-21S
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 8GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf